Göz Yaşı Nedir?

Göz Yaşı Nedir

 Göz Yaşı Nedir?

Göz yaşı üretimi sadece insanlara has olmayıp omurgalı hayvanların ortak özelliklerinden biridir. Göz yuvarında bulunan göz yaşı bezlerinin ürettiği koruyucu sıvı madde göz yaşı nedir sorusunun en kısa cevaplarından biri olacaktır. Kimyasal anlamda göz yaşı nedir sorusunun cevabı ise %90 su geri kalanı ise tuz ve organik maddelerdir.

İşlevsel olarak göz yaşı nedir sorusunun ise başlıca üç yanıtı vardır. Göz yaşının en büyük işlevi her gün yaklaşık 300 ml. sıvı ile gözü korumaktır. Göz merceğini kurumaya ve toz gibi zerrelere karşı korur. Göze düşen kirpik ve kirleri ortamdan uzaklaştırır.

Göz yaşı üretimi olağan üstü durumlarda artar. Örneğin dumanın, çeşitli gazların veya bazı kimyasalların olduğu

Göz Yaşı Nedir

yerlerde yoğun göz yaşı üretilir. Buna refleks türü göz yaşı üretimi denir. Son olarak ise duygular göz yaşının fazla üretilmesine neden olur. Üzüntü, gururun kırılması veya çok gülmek, gözden yaşların gelmesine neden olur. Bebekler ilk haftalarda göz yaşı olmadan sadece sesle ağlar. Yetişkin erkekler ise daha büyük göz yaşı bezlerine sahip olmalarına rağmen kadınlara oranla bu bezleri daha az kullanırlar.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>