Gözyaşları Hakkında Genel Bilgiler

Bir tür gözyaşı daha var
Gözlerinizi açıkça görmenize ve sağlığınızın korunmasına yardımcı olmak için gözyaşları gereklidir. Ayrıca duygularınızı iletmeye yardımcı olabilirler. Vücudunuz üç tür gözyaşı yapar. Bazal gözyaşları kornealarınızı yağlamak, beslemek ve korumak için her zaman gözünüzdedir. Bazal gözyaşları, kir ve döküntüleri uzak tutarak dünyanın ve dünyanın geri kalanı arasında sabit bir kalkan görevi görür.

gözyaşları hakkında bilgi
Gözleriniz, duman, yabancı cisimler veya soğan dumanı gibi zararlı tahrişleri yıkamak gerektiğinde refleks gözyaşları oluşur. Gözleriniz onları bazal gözyaşlarından daha büyük miktarlarda serbest bırakır ve bakterilerle savaşmak için daha fazla antikor içerebilir. Duygusal gözyaşları sevinç, üzüntü, korku ve diğer duygusal durumlara cevap olarak üretilir. Bazı bilim adamları duygusal gözyaşlarının bazal veya refleks gözyaşlarında bulunmayan ek hormon ve proteinler içerdiğini öne sürmüşlerdir.
Gözyaşları katmanları var
Gözyaşları sadece tuzlu değildir. Tükürük ile benzer bir yapıya sahip olmasının yanı sıra enzimler, lipitler, metabolitler ve elektrolitler içerir. Her gözyaşı üç katmana sahiptir.
Bütün gözyaşını tutan bir iç mukus tabakası.
Gözü nemlendirmek için sulu bir orta tabaka (en kalın tabaka), bakteri püskürten ve korneayı koruyan.
Göz için gözyaşı pürüzsüzlüğünü korumak ve diğer tabakaların buharlaşmasını önlemek için bir dış yağlı tabaka.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>