Neden Sevinç Gözyaşları Dökeriz?

mutluluktan ağlamak

Garip bir yanıt gibi görünebilir: Mutlu olduğunuzda gözyaşlarına boğulmak.
Fakat şimdi bir grup psikolog, bunun nedenini bulduklarını ve neşenin gözyaşları, bedenin “duygusal dengeyi” geri getirme yolu olabileceğini söylüyor.
Psikologlar, olumsuz bir duyguyla ezici derecede olumlu bir duyguya cevap vererek, insanların güçlü duygulardan daha iyi iyileşebildiklerini söylüyorlar.
Psikoloji Bilim Dergisinde yayınlanacak raporun başyazarı Oriana Aragon şöyle dedi: İnsanlar bu ifadelerle duygusal dengeyi kuruyor olabilirler.
İnsanlar güçlü olumlu duygularla boğulmuşken iyi gibi görünüyorlar ve bunu yapan insanlar bu güçlü duygulardan daha iyi haldeymiş gibi görünüyor. Olumlu haberlere karşı olumsuz tepkilerini ifade eden bireylerin ise yoğun duygularını daha çabuk ılımlı hale getirebildikleri de keşfedilmiş.
İnsanların olumsuz bir duyguyla olumlu bir deneyim yaşadıkları diğer örneklere de değinelim; bunların arasında gözyaşları içinde yer almaları karşısında korku içinde çığlık atan konserciler de vardır.

sevinç gözyaşları
Rapor yazarları şunları söyledi: Bir örnek vermek gerekirse, piyangoyu kazandıktan sonra, olayı inanılmaz derecede iyi bir şey olarak değerlendirebilir, mutluluğa boğulmuş hissedilebilir, gülümsenebilir ve ağlanabilir. Kazanmanın iyi bir şey olduğu, kişinin mutluluğunun ve sözlü anlatımın olumlu olarak değerlendirilebileceği takdiri, yine de hüznü normatif olarak ifade eden bir ağlama ifadesi de var.
Bu ifade, durumu değerlendirmenin ya da olumlu duyguların doğası değildir. Olumsuz ifade sadece bir görüntü olabilir ya da gerçek olumsuz duyguları yansıtabilir.
Psikologlar, bunun tersinin de doğru olduğuna ve güçlü olumsuz duyguların olumlu ifadelere neden olabileceğine dair bazı kanıtlar olduğunu iddia etmişlerdir.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>