Ağlamanın Faydaları

Ağlamak ortak olarak gerçekleşen bir insan eylemidir ve birçok farklı duyguyu içinde barındırır. Ama insanlar neden ağlıyor?
Araştırmacılar ağlamanın hem bedeninize hem de zihninize fayda sağlayabildiğini buldular ve bu faydalar bebeğin ilk ağlamasıyla doğuştan başlıyor. Ağlamanın sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Vücutta detoks etkisi yaratır.
Üç farklı gözyaşı vardır:

  • Refleks gözyaşları
  • Sürekli gözyaşları
  • Duygusal gözyaşları

Refleks, gözlerinizden duman ve toz gibi kalıntıların akmasına yardımcı olur. Sürekli gözyaşları gözlerinizi yağlar ve enfeksiyondan korur. Duygusal gözyaşlarının birçok sağlık yararı olabilir. Sürekli gözyaşları yüzde 98’i içerirken, duygusal gözyaşları stres hormonları ve diğer toksinleri içerir. Araştırmacılar ağlamanın bu şeyleri sisteminizden dışarı akıttığını, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, teorileştirdi.

ağlamanın faydaları
Kendini yatıştırmaya yardımcı olur
Ağlamak, kendi kendini yumuşatmak için en iyi mekanizmalarınızdan biri olabilir. Araştırmacılar ağlamanın parasempatik sinir sistemini (PNS) harekete geçirdiğini bulmuşlardır. PNS vücudunuzun dinlenmesine ve sindirilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, faydaları hemen belli olmaz. Ağlamanın yatıştırıcı etkilerini hissetmeden önce gözyaşlarının dökülmesi birkaç dakika sürebilir.
Donuk ağrı
Uzun süre ağlamak, endorfin olarak bilinen oksitosin ve endojen opioidleri serbest bırakır. Bu iyi hissettiren kimyasallar hem fiziksel hem de duygusal acıyı hafifletebilir. Endorfinler serbest bırakıldıktan sonra, vücudunuz bir miktar uyuşma aşamasına girebilir. Oksitosin size sakin veya iyi olma hissi verebilir.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>