Gözyaşının yapısı

Tuz ve çeşitli organik maddeler içerisinde olsa da gözyaşı aslına bakıldığı zaman neredeyse tamamı sudan oluşmuş göz reaksiyonlarından bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Gözyaşının tadını bugüne kadar kim kaç kere merak etti bilemiyoruz ancak bunu merak edenlerin tadına vardığı ilk şey aslında insanın kendi salgı bezlerinin dışarıya akıttığı sıvıdır. Durum böyle iken gözyaşını çok basit bir tanımlama ile beraber değerlendirmemek de insanların yapması gereken tutumlardan bir tanesi olarak söylenebilir. Bu noktada altı çizilmesi gereken şeylerden biri de aslında gözyaşının oluşum aşamasıdır. Göz kapakları ve göz bezlerini kullanarak burun boşluğuna doğru bir kanal yardımı ile gelen gözyaşları bundan sonra tamamen insanın duygularını dışa vurma biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

gözyaşının yapısı

Nitekim farklı tepkimelere yol açan ve bu konuda daha geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilen gözyaşları da ayrıştırıcı özellikleri ile beraber insanların hayatında aktif olarak rol almaktadırlar. Tabi ki insanların olaylara yaklaşımları, hangi vakalara üzüldükleri veya acı eşikleri de gözyaşının akması konusunda belirli değişik davranış biçimlerini gözler önüne serebilirler. Bu denli basit bir yapı içerisinde olan göz organı da yaptığı bu tepkime ile beraber gözyaşını oluşturabiliyor. Bunun tamamen insan kontrolünde olduğunu söylemek zor olsa da çeşitli zamanlar da esnemeye bağlı olarak da gözyaşının oluşabileceğini vurgulamak gerekiyor. Haliyle bu kadar etkin bir rol oynayan enzimin veya sıvının göze zarar vermiyor olması da insanlara tanınmış şanslardan bir tanesi.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>