Dışa vurum olarak; gözyaşı

gözyaşı, gözyaşı nasıl oluşur, gözyaşı hakkında

Gözyaşı aslına bakıldığı zaman sadece esnediğimiz anda veya üzüldüğümüz durumlarda ortaya çıkan reaksiyonlardan bir tanesi olarak algılanıyor. Nitekim gözyaşı dökmeden önce göz içerisinde oluşan sürecin de farklı bir yapıda ele alınması gerektiği de bu noktada vurgulanması gereken konulardan biri olarak değerlendirilebilir. Gözyaşının oluşumu aşamasında geçirdiği evre de aslında çok kısa bir zaman gibi gözüküyor olsa da göz organının işlevini de bir başka şekilde gözler önüne seriyor.

Dışa vurum olarak; gözyaşı

Göz yapısı içerisinde bulunan kanallar sayesinde akan gözyaşı aslında burnun da bu noktada aktif rol almasının kapılarını sonuna kadar aralayacaktır. Nitekim gözyaşı ilk olarak burun boşluğuna doğru akıp daha sonra bizim gözlerimize yansıması ile beraber bir hayli dikkat çekici tepkimelerden biri olma özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır. Aslına bakıldığı zaman gözyaşının son derece ayrıştırıcı bir yapısı olması da insanların kafasını kurcalayan soruları beraberinde getirmektedir. Bu kuşkular ve soru işaretleri ile beraber sadece üzüldüğümüz veya kırıldığımız anlarda ağlama olgusunu taşımadığımız da net bir şekilde görülecektir. Nitekim bazı insanların farklı olaylara verdiği tepkiler ile beraber gözyaşı dökmeleri de normal olarak algılanabilir. Tabi ki yaralanmalarda, kazalarda veya herhangi bir uzuv bir yere çarptığında da gözyaşı dökmemiz bu organ yapısı içerisinde mümkün kılınmıştır. Haliyle gözlerde yer alan nemin dışarıya akımı da aslında bizleri rahatlatan unsurlardan bir tanesidir.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>