Gözyaşının oluşma süreci

İnsanlar sağlık konularında belirli bazı oluşumlara, tepkimelere veya reaksiyonlara çok fazla anlam veremezler. Bu anlam veremedikleri olgulardan bir tanesi de gözyaşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal olarak gözyaşının nasıl geliştiği, nasıl göz organı içerisinde biriktiği ve nasıl dışarıya salınım yaptığı da insanların kafasında her daim soru işareti olmayı başarmış bir konu olarak ön plana çıkar. Hal böyleyken bizi ağlatan durumların, sorunların veya problemlerin de bir başka açıdan ele alınması gerektiği de elzem noktada yer almaktadır. İnsanlar kötü bir haber aldıklarında, üzüldüklerinde veya acı çektiklerinde gözyaşlarını durdurmaları da imkansız hale gelmektedir.

göz yaşı oluşma süreci

Nitekim bu gözyaşının oluşma süreci de aslında bazı noktaların daha değerli olmasını da mümkün kılmaktadır. Gözyaşı genel olarak insanların rahatlama şekillerinden birisi olarak da algılanabilir. Zira bu gözyaşını dökerken aklımıza hiçbir zaman bunun nasıl oluşuma girdiği ve gözlerden dökülmeye başladığı sorusu da gelmemektedir. Ancak aslında bakıldığı zaman gözyaşının devreye girme süreci de son derece farklı olarak karşımızda yer almaktadır. Göz kapağı üzerinde bulunan bezlerin yarattığı salgı ile beraber oluşan bu gözyaşları pek çok insanın farklı durumlara verdiği tepkimelerin özeti olarak da söylenebilir. Bundan farklı olarak esnediğimiz zaman veya uykudan kalktığımız ilk dakikalarda da bu gözyaşlarının ani olarak akması oldukça ilginç gelişmelerden bir tanesi olarak algılanabilir. Göz yapısı içerisinde bulunan kanallar da gözyaşının akmasını sağlamaktadır.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>