Gözyaşının aktığı yer

gözyaşı, göz yaşı nedir, göz yaşı nerden akar, göz yaşı neden oluşur, Hayati öneme sahip organlarımız arasında yer alan göz için; göz yaşı koruyucu – besleyici yapıdadır. Peki gözyaşının aktığı yer neresi ve nasıl bir özelliğe sahip, detayları sizler için açıklayalım. Ani çarpma ve darbe alma sonrası göz yaşarması, zararlı bakteri ve enfeksiyonlara karşı koruma refleksiyle ile ilgili hızlı çalışma prensibine sahip olmasıdır. Gözyaşı özellikle gözün sarmal yapısını hızlı bir şekilde çevirip kuruluğu engelleyici özelliği bulunur.
Gözün zarar görmemesi için savunma mekanizması geliştiren göz yaşı, onarım ve koruma kalkanı görevi üstlenir. Bebekler anne karnında gelişim gösterirken gözyaşı kanalının burun kısmına açılan bölümünde bir zar bulunur. Doğuma yakın süreçte kendiliğinden açılan bu zar, eğer açılmamışsa gözyaşı kanalı tıkanıklığı oluşur. Gözyaşının akacağı bu delik kapalıyken bakterilerin göz içinde enfeksiyona sebep olması kaçınılmazdır. Gözyaşı çıkış deliğini adeta tıkalı bir lavabo gibi düşünürsek musluktan sürekli su akarak delik tıkalı olduğunda su dışarı taşarak göz kanalında büyük hasarlar oluşabilir.
Gözün koruyucu ve optik bir görünüme sahip olması için gözyaşının sürekli akış için hazır konumda bulunması gerekir. Göz yaşındaki mukus özelliği bakterilerle savaşarak gözü zararlı maddelerden arındırıp temizler. Özellikle bebeklerde gözyaşı kanalının tıkalı olması halinde doktor kontrolünde sondalama tedavisi uygulanarak tıkalı göz kanalları açılır. Bebeklerde göz yaşının aktığı yer için yapılan bu özel çalışmada, enfeksiyon riski bulunuyorsa, öncelikle bakterilerden ve enfeksiyondan arındırma işlemi gerçekleştirilir.
Çocuğunuzun gözünde meydana gelen çapaklanma ve benzeri rahatsızlıklar fark edildiğinde uzman doktor kontrolüne götürmeniz gerekir

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>